Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/lamsyrin/public_html/wp-config.php on line 2
Su Yalıtımı - Syr İnşaat Danışmanlık A.Ş.

Su Yalıtımı

syr inşaat

Su Yalıtım Hizmetleri

Syr Danışmanlık & İnşaat A.Ş.

Su Yalıtımı Hizmetlerimiz

Havuz İzolasyonu
Su Deposu İzolasyonu
Dilatasyon Su İzolasyonu
Perde Su İzolasyonu
Teras Su İzolasyonu
Bina Temel Su İzolasyonu
Negatif Su İzolasyonu
Otopark Su İzolasyonu
Poliüretan Su İzolasyonu

Su İzolasyonu Neden Önemlidir?

Binaların uzun ömürlü olması adına yapılan işlemlerin başında su yalıtımı gelmektedir. Suyun ahşap, taş, metal gibi yüzeylerle teması neticesinde bu yüzeylerde çürüme meydana gelir. Suyun binaya verdiği zarar, yıllar içinde sessiz ve derinden ilerler, binayı zayıflatır.

Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Suyun nemin oluşmaması için yalıtım işlemi yapılmalıdır. Bu işlemin yapılması için kullanılan en temel malzeme ise, Sprey polyurea denen bir üründür. Polyurea, sentetik poliol ve sertleştirici izosiyanat karışımıyla elde edilen bir maddedir. Bu madde spreyle uygulanır ve uygulama kalınlığı sınırsızdır. Sprey polyurea su izolasyonu amacıyla birçok alanda kullanılmakta ve oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Gerek iç, gerekse de dış alanlarda suya karşı 0 oranında mukavemet sağlamaktadır. Sadece sağlamlık değil, konfor da isteyen müşteriler için, bu malzemenin farklı renk seçenekleri de mevcuttur. Su izolasyonu; su ve nemin, ahşap, metal, taş, tuğla gibi materyaller üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyerek, binaların uzun zaman sağlıklı, konforlu ve güvenli kalabilmesi için gereken en önemli etkenlerden biridir. Binalarda su yalıtımı uygulanmazsa her hangi bir yoldan yapı donatısına sızan su, donarak veya kimyasal tepkimelere girerek donatının özelliğini yitirmesine ve yapının dayanım gücünün düşmesine sebep olur. Suyun binalara verdiği zarar genellikle gözle görülemez, ancak sonuçlarıyla karşılaşıldığında çok geç olabilir. Binaların dayanım gücünün azalması, en ufak bir yer hareketinde ve depremde binalarda çatlak ve kırıkların oluşmasına neden olarak insan hayatının tehlikeye girmesine neden olur. Su, insan hayatı için ne kadar önemliyse, yapılarımız için de bir o kadar korunulması gereken bir unsurdur. Uygun su yalıtımı yapılmadığı için binanın su alması, duvarda, küf, mantar, kararma ve diğer organik maddelerin oluşmasına sebep olur. Bu nedenle iç yüzeyde bulunan ahşap gibi doğal malzemelerin çürümesine, sıvaların kabarıp dökülmesine, kolon ve perde duvarlarındaki donatının paslanmasına neden olarak konforumuzun bozulmasına sebep olur. Nem ve nemden kaynaklanan küf binalarda kötü kokuların oluşmasına yol açar. Su yalıtımıyla nemin önlenmesi, konforumuzu olumsuz etkileyen kötü kokulardan da binalarımızı korur. Ekonomik olarak her geçen gün değerlenen binaların uzun ömürlü olması gerekir. Ancak su yalıtımı yapılmadığında, suyun olumsuz etkileri yapıların ömrünü azaltır. Bu da ekonomi açısından önemli bir kayıptır. Ayrıca ülkemizin %92’si deprem kuşağında bulunmaktadır. Yaşanan depremlerde yıkılan veya hasar gören binaların çoğunda nemden kaynaklanan korozyon olduğu gözlemlenmiştir. Su yalıtımını inşaat aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin yaklaşık %3’ü kadardır. Ancak binaların sağlamlığının insan hayatı için önemi göz önünde bulundurulduğunda; su yalıtımının faydası maliyetinden çok daha önemlidir. Bir yapıda etkin bir su yalıtımı olması için toprak ile temas eden duvarlara, suyun yapı dışında birikebileceği seviyenin altındaki dış duvarlara, temellere, zemine oturan döşemelere, balkonlara, eğimli çatılara, banyo, lavabo, mutfak gibi ıslak hacimlere, suyun içinde kalmasını istediğimiz su deposu, suni gölet ve havuz gibi alanlara yalıtım uygulaması yapılır.